bursa

Beyaz Bursa kayak; özgürlüğe, yalnızlığa kaçış

Edizdalkilic
DOÇ. DR. EDİZ DALKILIÇ
ULUDAĞ ÜN. TIP FAKÜLTESİ
ROMATOLOJİ BİLİM DALI
BURSA

Doğayı, sporu, doğa sporlarını seviyorsanız konumu itibarıyla Bursa Türkiye’de yaşanacak en ideal şehirlerden biridir diyebilirim. Her ne kadar birçok yerde olduğu gibi Yeşil Bursa’nın, Bursa ovasının yerini yollar ve beton binalar almış olsa da denize 30 dakika, Uludağ’a 45 dakika mesafedesiniz.

Bazı insanların müzik, resim, tiyatro gibi sanatsal yönleri varken, bazı insanların da spor kabiliyetleri ön plana çıkar.

Aslında ülkemizdeki en güzel, en keşfedilmemiş yerleri her nedense hep yabancılar keşfeder. Bizim de Bursa’da Uludağ kayak maceramız oturduğumuz apartmana iki Fransız ailenin taşınmasıyla başladı. Bu aileler her hafta sonu çocuklarıyla beraber arabalarına kayakları yükleyip Uludağ’a çıkıyorlar, yüzleri güneşten bronzlaşmış şekilde dönüyorlardı. Biz de bu sayede, babamın da gayretleriyle kayakları ayağımıza takmaya başladık.

Uludağ’da 1970’li yıllarda sadece 2-3 dağ oteli ve Beden Terbiyesi’nin kayak evi vardı. Benim de kayağa gerçek anlamda adım atmam 8 ve 9 yaşlarında bu kayak evinde birer hafta kalmamla başladı. Kayak sporuna mutlaka bireysel veya grup olarak bir hocayla çalışarak başlamak gerekir yoksa başlangıçta edinilen yanlış hareketleri ileride düzeltmek çok zorlaşır.

Dışarıdan kayak yapanları seyrederken ben de yaparım çok zor değil şeklinde düşünebilirsiniz, ancak kayakları ayağınıza takıp gitmeye çalıştığınızda işler pek de dışarıdan göründüğü gibi değildir.

Örneğin ilk yapılan yanlış hareket, biraz hızlanınca korkuyla arkaya doğru oturup, ağırlığı arkaya vermektir. Bunun sonunda kayaklar daha da hızlanır ve kontrolü kaybedip düşmek kaçınılmaz sondur.

Benim lisede şarkı söylemem yasaktı, Sezen Aksu çalsa kim bu şarkıyı söylüyor diye hala düşünürüm, çöp adam çiz deseniz çizemem ama sporun her branşını hakkıyla yapabildiğimi söyleyebilirim. Benim Uludağ ve kayakla tanışmam ilkokul yıllarına dayanır.

Düşmek ve kalkmak; ilk yapılması gereken düşmeyi ve düştükten sonra kalkmayı öğrenmektir.

Düşmeden bu iş öğrenilemeyeceğine göre ilk yapılması gereken düşmeyi ve düştükten sonra kalkmayı öğrenmektir. Duramayacağınızı anladığınızda paniğe kapılmadan kalçanızı kayağın yan tarafına atarak, karın üzerine oturup yavaşlayarak durabilirsiniz. Kayakları vadiye tam paralel yapıp, aniden durmaya çalışmak sakatlık riskini arttırır. Düştükten sonra tekrar kalkmak bazen zor olabilir bunun için önce her iki kayak aşağıda olacak şekilde vadiye paralel tutulur, gövde yamaca yaslanır, batonlar kara saplanıp destek alınarak kalkılır.

Aslında kayakta düşmekten daha tehlikeli olan çarpışmaktır, çünkü çarpışmalarda kontrol sizden çıkar. Bu nedenle iyi kayanlar için en tehlikeli pistler eğimi az olan ancak acemilerin çok olduğu kalabalık pistlerdir. Bu pistlerde stiline uygun kayamayan ancak hızlı kayabilen ve gösteriş meraklısı kişiler en tehlikeli gruptur. Bu tarz tehlikeli biçimde kayanlara “kamikaze” adı verilir, bunlardan uzak durmakta fayda vardır.

İyi kayak yapanların tercihi kar kalitesinin arttığı yüksek rakımlar ve dik pistlerdir. Bu pistlerde kar daha kurudur, pist dışında bazı zamanlarda toz şeklinde bol kar vardır.

Bol karda kaymak bulutların üzerinde kaymaya benzer, kayaklar karın 20-30 cm altındadır, kayaklarınızı kayarken göremezsiniz, adeta dizlerinizin üzerinde gidersiniz, toz karın çıkardığı sesler inanılmazdır, soğuğa rağmen sırılsıklam terlersiniz, bu şekilde bir toz kar bulduğunuzda bağırmadan kaymak imkansızdır, zor bir stildir ve yaşamadan pek anlatılamaz.

Kayak; iç hastalıkları uzmanı ve romatolog olmamda katkısı oldu.

Tıp Fakültesini bitirdikten sonra İç hastalıklarını seçmemin en önemli sebeplerinden biri de kayaktır. Tercih yaparken Uludağ’daki sağlık hizmetlerinin Uludağ Tıp Fakültesi tarafından karşılandığını ve her sene bir iç hastalıkları bir de ortopedi asistanının 2 veya 3 hafta süreyle Uludağ’daki sağlık merkezinde kaldığını öğrendim. Dolayısıyla çok sevdiğim Romatolojiye adım atmamda da bu sporun katkısı olmuştur. Beş yıllık asistanlığım müddetince toplam 14-15 haftaya yakın Uludağ’da sağlık hizmeti verdim. Ortopedist arkadaş gün boyunca dışarı çıkmaya fırsat bulamazken ben özellikle hafta içinde neredeyse tüm gün serbest çıkış kartıyla kayak yapabiliyordum. Geceleri ise ortopedist arkadaşla beraber günün yorgunluğunu Uludağ gecelerinde çıkarıyorduk.

Uludağ hep kayak merkezi olarak bilinmesine karşılık bence esas güzelliğine bahar ve yaz aylarında kavuşmaktadır. Bünyesinde 791 çeşit çiçek barındırır ve bunların 30 kadarı sadece Uludağ’da görülmektedir.

Uludağ

Geçen yıl hizmete giren ve 2. oteller bölgesine kadar giden dünyanın en uzun teleferik hattıyla daha kolay ve konforlu ulaşılabilir hale gelmiştir. Altı kişilik vagonlarla eşsiz bir manzara eşliğinde şehir merkezinden otellere 30 dakika içerisinde ulaşabilme imkanı doğmuştur. Bursa’da yaşıyorsanız sabah 8:30’da kalkıp 10:30’da pistlerde olabilirsiniz.

Milli Park girişinde otellere değil de sağa Soğukpınar tabelasını takip ederseniz 10 km sonra Uludağ’ın arka yüzüne varırsınız, burada zirveden gelen dereler, sarp kayalıklar, orman yolları, muhteşem manzaralar sizi karşılar. Herkesin gittiği, bildiği yerlerden çok bu tarz bilinmeyenlere gitmek bana hep daha cazip gelmiştir. Kayak yaparken de kimsenin kaymadığı yerlerde tek başıma kaymak, sadece karın, rüzgarın sesini duymak insana inanılmaz bir huzur verir ve sizi şehirdeki, hastanedeki yoğun tempoya hazırlar.Bu yazı 999 kez okundu.
Tags: