Romatizmal hastalıklarda kaplıca tedavisi

UZ. DR. SALİM DÖNMEZ
TRAKYA ÜN. TIP FAKÜLTESİ
ROMATOLOJİ BİLİM DALI
EDİRNE

Romatoloji günlük pratiğinde en sık karşılaştığımız ve hastaların da en çok merak ettiği sorulardan biri de kaplıca tedavisinin hastalıklarına faydalı olup olmayacağı sorusudur. Bu konuda açıkcası net bir bilgi olmamakla birlikte genel olarak bakıldığında romatolojik hastalıklarda belirgin bir fayda olmadığı yada fayda gelişti ise de bunun kısa süreli olduğu yönündedir. Türkiye’de kaplıca tedavisi alan hastaların yaklaşık %90’ında kas iskelet sistemine ait şikayetleri olduğu bilgisinden yola çıkarsak çoğu hasta kaplıca tedavisini denemektedir. Aslında romatolojik açıdan bizim en büyük sorunumuz hastaların çoğunun kaplıca tedavisi ile romatizmal hastalığının azalacağı veya kaybolacağını düşünmektedir. Bu nedenle hastalar kullanmakta olduğu ilacı kesmekte veya ara vermektedir. Bu durum hastalığın alevlenmesine ve hastanın şikayetlerinin artmasına yol açmaktadır. Romatolojik hastalıkların yaklaşık olarak 150-200 çeşidi vardır. Romatolojik hastalıklarda kaplıca tedavisinin etkisi hastalığın çeşidine ve hastalığın o andaki durumuna göre değişmektedir. Bu nedenle hastaların romatoloji doktorunun önerisi olmadan kaplıcalara gitmesi hasta için istenen fayda ile sonuçlanmamasından öte istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir.

Sık görülen romatizmal hastalıklarda kaplıca tedavisinin etkinliğine bakacak olursak halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit hastalarında faydalı bulunmaktadır. Osteoartritli hastaların hayat kalitesinde ve ağrılarında düzelme olmaktadır. Ancak bu hastaların yaşları göz önünde bulundurulduğunda özellikle tansiyon ve kalp hastalığı olanların kaplıca tedavisi sırasında dikkatli olmaları gerekmektedir. Ancak kaplıca tedavisi sırasında görülen faydalı etki uzun süreli olmamaktadır.

Halk arasında iltihablı romatizma denen hastalıkta romatoit artrit ve Ankilozan spondilit hastaları için durum kireçlenme hastalarında olduğu kadar basit değildir. İltihablı romatizma hastalarında kaplıcanın faydalı etkisi beklendiği kadar fazla değildir. Hastalığı aktif olmayan hastalarda kaplıca tedavisinin faydası olabilmektedir ancak bu etki uzun süreli değildir ve yaklaşık 4-12 hafta kadar sürmektedir. Romatoid artriti aktif olanlarda ise kaplıca tedavisi ile hastalık alevlenebilmektedir. Daha çok omurga eklemini tutan ankilozan spondilitli (halk arasında iltihablı bel romatizması olarak bilinmektedir) hastalarda kaplıca tedavisinin etkiside romatoit artrit hastalarındaki gibidir. Hastalığın aktif olduğu dönemde kaplıca tedavisi ile hastalık alevlenebilmektedir. Yaygın ağrı ile giden fibromiyalji (kas romatizması) hastalarında ilaç tedavisinin yanına kaplıca tedavisinin eklenmesi etkinin daha güçlü ve kalıcı olmasını sağlayabilir. Kaplıca tedavilerinin aktif olmayan hastalıklarda ağrı giderici ve hastaların kendilerini iyi hissetmelerine yol açıcı etkisi genellikle kabul görmesine karşın, iltihaplı durumlarda hastalıklarda alevlenmelere yol açabilmektedir.

Sonuç olarak kaplıca tedavisi özellikle kireçlenme olarak adlandırılan osteoartrit hastalarında kısmi rahatlama sağlamaktadır ancak bu etki kısa süreli olmaktadır. İltihablı romatizma hastalarında kaplıca tedavisi ile istenmeyen sıkıntılar gelişebilmekte olup bu hastalıklarda ilaç tedavisi esastır. Yine de kaplıca tedavisine gitmek isteyen iltihablı romatizma hastalarının böyle bir girişimde bulunmadan önce doktoruyla görüşmesi önem taşımaktadır.Bu yazı 1485 kez okundu.
Tags: